ul. Bożego Ciała 26, 31-059 Kraków, tel. (+48) 12-430-59-95

Parafia Bożego Ciała w Krakowie

19 września 2021 XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

Dziś po wszystkich Mszach św. zgodnie z prośba Księdza Arcybiskupa zbiórka do puszek na duszpasterstwo dzieci i młodzieży w Archidiecezji Krakowskiej.

Po okresie wakacyjnym powracają nabożeństwa w dzień powszedni:

- wtorek godz.17:30 – nabożeństwo do św. Józefa

- środa godz. 17:30 – nabożeństwo do Matki Zbawiciela

- czwartek godz. 17:30 – nieszpory Eucharystyczne

- piątek godz. 17:30 – Droga Krzyżowa

Z kalendarza liturgicznego:

– w poniedziałek przypada wspomnienie świętych męczenników z Korei

– we wtorek przypada święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty;

– w środę wspomnienie św. Pio z Pietrelciny.

Przypominamy, że w bazylice od poniedziałku do soboty trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcamy do indywidualnej modlitwy.

W sobotę o godz. 10:30 zapraszamy na spotkanie ministrantów i kandydatów na ministrantów. Szczególnie zapraszamy tych chłopców, którzy w minionym roku szkolnym przystąpili do I Komunii św.

Zapraszamy wszystkie dzieci chętne do śpiewania w scholii dziecięcej. Pierwsza próba odbędzie się 25 września o godz. 11:00. Serdecznie zapraszamy.

Kancelaria czynna we wtorek i czwartek. od 15:30 do 17:00.

Więcej…

oltarz matki bozej bolesnejObok ołtarza głównego, przy bocznych ścianach prezbiterium, wznoszą się dwa rokokowe ołtarze z obrazami Matki Boskiej Bolesnej (po lewej stronie) i św. Marii Magdaleny (prawej stronie).

Ołtarz Matki Boskiej Bolesnej pochodzi z fundacji Piotra i Jana Szafrańców, natomiast ołtarz św. Marii Magdaleny z fundacji Mikołaja Hoffmana, patrycjusza kazimierskiego (1421). Poprzedni wygląd nadano ołtarzom w I poł. XVII wieku (1872r). Obrazy znajdujące się w ołtarzach są późniejsze, pochodzą z początku XVII wieku. Miały one niegdyś ozdobne, w stylu renesansowym, kamienne oprawy, których tylko nikłe ślady zachowały się pod obecną drewnianą ołtarzową nastawą.

Nad ołtarzem Matki Boskiej Bolesnej był  duży, zainstalowany w drugiej połowie XV wieku, zegar z cymbałem wybijający godziny tak, że słyszano go również poza kościołem. Zegar zdemontowano w latach trzydziestych XVII wieku, kiedy zmieniano wystrój prezbiterium.

Od 24 grudnia 2017 roku został oddany odrestaurowany Ołtarz Matki Bolesnej Bolesnej. Został przywrócony widok jaki był przed rokiem 1872.

oltarz matki bozej bolesnej

Matka bolesna 4adwent 

oltarz sw magdaleny