ul. Bożego Ciała 26, 31-059 Kraków, tel. (+48) 12-430-59-95

Parafia Bożego Ciała w Krakowie

Zakrystia

zakrystia

Do zakrystii prowadzą z kościoła stare, kute w metalu drzwi z oryginalnym zamkiem i kluczem, osadzone w marmurowych późnorenesansowych odrzwiach. Odrzwia pochodzą z połowy XVII wieku, z czasów prepozyta Jacka Liberiusza, natomiast drzwi są dziełem kowali kazimierskich XVI wieku.

 Zakrystia wzniesiona staraniem prepozyta Gaspara Polaka w latach czterdziestych XV stulecia w stylu gotyckim, opatrzona pięknym krzyżowo-żebrowym sklepieniem, w dolnej swej części obudowana jest drewnianym oszalowaniem fundowanym w 1674 roku przez Grzegorza Rospondowskiego. Ponad szufladami, w których przechowuje się szaty i księgi liturgiczne, umieszczone są obrazy nawiązujące w swojej treści do historii kościoła oraz tajemnicy Bożego Ciała. Obrazy pochodzą z fundacji prepozyta Sebastiana Kwiatkowskiego. Pierwsze cztery, licząc od drzwi, przedstawiające znalezienie monstrancji w bagnach Mate, procesję przeniesienia jej do Krakowa, cud eucharystyczny w Bolsenie, sprowadzenie kanoników regularnych na Kazimierz oraz św. Augustyna w otoczeniu kleryków namalował Wojciech Gutowski w 1786 roku. Pozostałe wyszły spod pędzla Joachima Janowskiego i Michała Stachowicza.

Sklepienie zakrystii i ściany nad gankiem prowadzącym do klasztoru były już w XVII wieku pokryte polichromią. Pierwsza wzmianka o zdobieniu „obrazami” zakrystii pochodzi z 1677 roku. W 1945 roku Karol Dąbrowski pokrył ściany zakrystii polichromią przedstawiającą sceny z życia świętych i błogosławionych krakowskiego „felix saeculum”. Obecne freski o tematyce pasyjno-eucharystycznej wykonał w latach 1973-74 Jerzy Witkowski.

Niektóre obrazy w Zakrystii: [Opis]

 

albumpi-035zakrystia obraz precesja po NSZakrystia Obraz sw Augustynalbumpi-034