ul. Bożego Ciała 26, 31-059 Kraków, tel. (+48) 12-430-59-95

Parafia Bożego Ciała w Krakowie

Wieża

wieza

Po lewej stronie monumentalnego frontonu kościoła wznosi się okazała wieża o sześciu kondygnacjach różnej wysokości, z ciosowymi narożnikami.

 Wieża ma 70 m wysokości. Pierwotnie planowano wznieść dwie wieże, prawdopodobnie na wzór bazyliki Mariackiej. Planu jednak nie zrealizowano. Od strony południowej położono jedynie fundament, na którym później wzniesiono kaplicę św. Anny.

            Wieża, jak informuje kronika klasztorna, stała już w 1467 roku. Jej dolna część była murowana, górna drewniana. W 1556 roku, w czasie pożaru miasta, cała górna drewniana część wieży i cztery dzwony w niej zawieszone spłonęły. Odbudową wieży zajął się jeszcze w tym samym roku prepozyt Stanisław Niedziela, podnosząc ją do połowy obecnej wysokości i instalując w niej dwa dzwony nazywane potocznie „Dziad” i „Baba”. Prace związane z odbudową ukończono po 1560 roku. [Czytaj więcej o Dzwonach. ...]

           1617 wieza

Obecny kształt nadano wieży w latach 1635-1638 za prepozyta Marcina Kłoczyńskiego. Kwadratowa u podstawy, przechodzi ona później w ośmiobok nakryty hełmem w stylu baroku manierystycznego, dając pomieszczenie czterem dużym dzwonom i sygnaturce, które prawie w cudowny sposób uratował od rekwizycji w czasie II wojny światowej ówczesny przeor klasztoru ks. Emil Klenart. Najstarszy z dzwonów pochodzi z 1539 roku, dwa następne z 1556 roku i ostatni z 1750 roku.

            Dnia 26 sierpnia 1693 roku w wieżę uderzył piorun, niszcząc hełm. Szkody usunięto jeszcze tego samego roku. Prace restauracyjne przy wieży prowadzono również w 1881 oraz w 1906 roku. W 1997 roku podjęto decyzję o generalnym remoncie wieży. W przeciągu dwóch lat odczyszczono cegłę, wymieniono pokrycie dachu, założono nowy krzyż i kulę, w której zamknięto dokumenty z informacjami o wykonanych pracach, o klasztorze i jego zakonnikach, Krakowie i Polsce.

 

 albumpi-025

 Widok z wieży

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage